10 zasad bezpiecznego wypoczynku

10 zasad bezpiecznego wypoczynku, które należy znać i stosować:

 
1. Kontakt z rodziną  – zawsze należy informować rodziców/bliskich, gdzie się przebywa i z kim oraz mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, zwłaszcza podczas wypraw w góry.
 
2. Bezpieczne miejsca na zabawę – niezależnie czy wypoczywamy nad wodą, w górach czy w mieście, bardzo ważne jest żeby wybierać miejsca strzeżone (baseny, kąpieliska), bezpieczne, oznakowane szlaki górskie, a w mieście spędzać czas na zabawie w specjalnie wyznaczonych miejscach oddalonych od ruchliwych ulic czy torów kolejowych.
 
3. Bezpieczeństwo w ruchu ulicznym –  w przypadku wycieczek rowerowych, przejażdżek na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach – należy pamiętać o specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, ścieżkach rowerowych i zachować szczególną ostrożność poruszając się w pobliżu jezdni. Podróżując samochodem, zawsze zapinajmy pasy.
 

4. Bezpieczeństwo na drodze – zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem – poboczem, lewą stroną drogi. Przechodząc przez jezdnię, wybieramy tylko miejsca do tego wyznaczone, a przed wejściem na jezdnię uważnie rozglądamy się w obie strony i sprawdzamy, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Pamiętajmy też o noszeniu odblasków!
 
5. Nie ufaj nieznajomym – nigdy nie należy korzystać z propozycji podwiezienia przez nieznajomą osobę oraz nie przyjmować poczęstunków od przypadkowo poznanych osób.
 
6. Uwaga na ogień –  ognisko należy rozpalać tylko w miejscach wyznaczonych, pod opieką osób dorosłych. Przebywając w domu, należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych i gazowych.
 
7. Uwaga na słońce  – przebywając  na słońcu należy zachować umiar, nosić  nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, a także stosować odpowiednie kremy z filtrami.
 
8. Czujnośći ostrożność  – pamiętajmy o prawidłowych nawykach, takich jak:  przechowywanie portfela w wewnętrznych kieszeniach, trzymanie torebki przed sobą, unikanie tłoku (często sztucznie tworzonego przez kieszonkowców) oraz  informowanie  pracowników ochrony/osób dorosłych o pozostawionych bez właściciela czy podejrzanych pakunkach.
 
9. Internet – tutaj także nie należy ufać nieznajomym, umawiać się z nimi na spotkania czy podawać wrażliwych informacji, takich jak adres zamieszkania czy informacje o tym, czy jesteśmy sami w domu.
 
10.Telefony alarmowe – warto zawsze mieć przy sobie, wpisane w telefon komórkowy, najważniejsze numery telefonów oraz kontakt do najbliższej osoby, zapisany jako ICE (ang. In case of emergency, pol. w nagłym wypadku) – w razie potrzeby ułatwi to szybki kontakt z właściwą osobą.

 

NUMERY ALARMOWE:

112- NUMER ALARMOWY
999- POGOTOWIE RATUNKOWE
998- STRAŻ POŻARNA
997- POLICJA
986- STRAŻ MIEJSKA.