“Chleb to znak jedności”

Chleb to znak jedności, wspólnoty, wzajemnych więzi. To symbol mocno zakorzeniony w naszej kulturze chrześcijańskiej. Chleb powszedni to troska o to, co jest podstawą egzystencji każdej rodziny – o Miłość. O silnym przywiązaniu do tej tradycji przypomina nasz Wieszcz Narodowy C.K. Norwid „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi, przez uszanowanie dla darów Nieba… Tęskno mi Panie”.

Nie ma to jak dobry chleb! Przekonali się o tym uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej. „Od ziarenka do bochenka” – to tytuł zajęć, na które zaprosiła nas Pani Bogusia Knapik do „swojej” trzciańskiej świetlicy. Dzieci miały okazję  zobaczyć  jak miesza się ciasto na chleb, jak wygląda piec do wypieku chleba, formy i ogromną łopatę, którą wkłada się bochenki do pieca, różne gatunki zbóż, mąki i starodawnych narzędzi rolniczych. Poznały również  kolejność wyrabiania ciasta. Chleb był pieczony w tradycyjny sposób, na zakwasie, z mąki razowej, żytniej i pszennej,

Dzięki zdolnościom krasomówczym Pani Bogusi z otwartymi ustami wysłuchaliśmy bajki o pewnej biednej dziewczynce. Teraz nikomu z nas nie przyjdzie do głowy nieszanowanie chleba. Zachęcamy do odwiedzenia świetlicy w Trzcianach i poznania tej bajki, z pewnością zapamiętacie ją do końca życia.

A teraz zobaczcie czego się tam nauczyliśmy w ciągu kilku godzin pobytu w świetlicy:

  • poznaliśmy etapy powstawania chleba,
  • poznaliśmy pracę rolnika, młynarza, piekarza i miejsca, w których pracują: pole, młyn, piekarnia,
  • poznaliśmy narzędzia i maszyny ułatwiające wykonywanie tych prac,
  • poznaliśmy podstawowe gatunki zbóż,
  • poznaliśmy budowę ogólną zboża oraz rodzaje pieczywa i innych produktów zbożowych,

Opracowała: B. Kurzyńska