Dekada z Królową Jadwigą

„ Nie miłujmy słowem i językiem,

          ale czynem i prawdą.                                    

Uczmy się w szkole św. Jadwigi Królowej

jak wypełniać to przykazanie miłości”.

 

Papież Jan Paweł II

 

18 maja br. w Szkole Podstawowej w Wałdowie odbyła się uroczystość obchodów 10-lecia nadania imienia naszej szkole. Była to doskonała okazja do podsumowania działań profilaktycznych podjętych przez nas w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zapobiegania uzależnieniom. W trakcie roku szkolnego nasi uczniowie edukowani byli w zakresie unikania przemocy i uzależnień oraz zachęcani do zdrowego trybu życia i odżywiania.    Prowadzone były zajęcia na których dzieci i młodzież atrakcyjnie spędzali wolny czas przygotowując się do w/w uroczystości.

           Dzień ten rozpoczął się od powitania przez Królową ( Jola Żubka)  i  Króla( Kacper Spychała). Dwórki ( Zuzia Jutrowska i Marysia Stańczak) częstowały przybyłych gości  świeżo upieczonym chlebem ze smalcem i ogórkiem.

            O godz. 8.30 uroczysty korowód zmierzał ze szkoły w stronę kościoła parafialnego. Na czele kroczył poczet sztandarowy reprezentowany przez rodziców, za nimi zmiana sztandarowa naszych uczniów. Za sztandarem dumnie szli: Dyrektor Pani Wanda Tuńska, Rada Rodziców, Samorząd Szkolny, goście, a następnie uczniowie. Przemarsz zabezpieczała Policja z Sępólna Kr.  i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wałdowa.

            O godz.9.00 rozpoczęła się uroczysta msza św. w trakcie której Dyrektor szkoły – pani Wanda Tuńska, przewodnicząca Rady Rodziców –  pani Marta Dominikowska, przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Monika Furmaga oraz przedstawiciele społeczności szkolnej – Martin Żłobecki, Paulina Zacharzewska, Amelia Pietruś odnowili ślubowanie na sztandar. Po mszy wszyscy udali się w kierunku szkoły. Przed wejściem do sali gimnastycznej dwórki rozdawały foldery o naszej szkole.                                  Po zajęciu miejsc przez gości i uczniów rozpoczęła się uroczystość. Wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy i hymn szkoły. Później pani Dyrektor powitała zaproszonych gości, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie głos zabrali goście: przedstawiciel Kuratorium w Bydgoszczy pan Hieronim Bukowiecki, zastępca Burmistrza Sępólna Krajeńskiego pan Marek Zieńko, dyrektor Zakładu Obsługi Samorządowej pan Marek Tymecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Więcborku pan Roman Starzecki, z-ca prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Więcborku pani Teresa Krasicka. 

W trakcie przygotowań do uroczystości ogłoszono m.in. konkurs plastyczny, który przygotowały panie Dominika Patyna, Joanna Jesse. Laureaci otrzymali cenne nagrody i dyplomy, drobne upominki otrzymali też uczniowie , których prace zakwalifikowano do rozgrywki finałowej. Nagrody ufundowane zostały przez Ośrodek Opieki Społecznej w Sępólnie Kr.

Pierwszą część uroczystości zakończono wyprowadzeniem sztandaru.

Do części artystycznej zaangażowano około 60 uczniów.W dużej mierze byli to uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy realizowali w ten sposób swoje projekty gimnazjalne. Efekt był imponujący, dekoracja i scenografia zachwycały przybyłych gości i rodziców.

Jako pierwszy wystąpił chór wielopokoleniowy pod dyrekcją pana Stanisława Guguły. Później  uczniowie z klasy IV przedstawili inscenizację o Królowej Jadwidze. Tancerze z klas II A i B przygotowani przez panie: Krzysztofę Styburską i Agnieszkę Milachowską zatańczyli taniec dworski. Prezentacje przygotowane pod kierunkiem Pana Wojciech Łopata przypomniały uroczystość nadania imienia i pokazały cząstkę tego, czego dokonaliśmy przez 10 lat z Królową Jadwigą, naszą patronką.Wszystkich zachwycił taniec ze słonecznikami wykonany przez najmłodszych uczniów, który przygotowały panie: Hanna Kannenberg i Mariola Grochowska. Następnie pani dyrektor Wanda Tuńska podziękowała sponsorom, którzy wspierają naszą szkołę.

Uczennica Patrycja Mrozik, recytując fragm.. „Pana Tadeusza” zaprosiła gości na kawę i ciasto, a uczniów na pyszne rogaliki.

Po przerwie na salę dumnie wkroczyli tancerze i zatańczyli poloneza. Prawdziwy popis swoich umiejętności pokazali uczniowie III gimnazjum wystawiając fragm.”Zemsty” A.Fredry. Był to efekt wielogodzinnych prób   i ogromnego zaangażowania uczniów. Część artystyczną zakończył taniec dworski w wykonaniu uczennic klasy II gim. Na zakończenie goście poczęstowani zostali  pysznym tortem i zaproszeni na poczęstunek. W tym czasie uczniowie delektowali się kiełbasą z grilla, surówkami i pysznym ciastem.

W przygotowanie tego dnia zaangażowana była większość uczniów naszej szkoły, rodzice i nauczyciele. Odniesiony sukces był najlepszym podsumowaniem naszej wielogodzinnej pracy i przykładem dla dzieci, że można atrakcyjnie spędzać ze sobą wolny czas.

        Ten uroczysty dzień najlepiej podsumują słowa pani Dyrektor Wandy Tuńskiej:

„ W czasach, kiedy zauważamy upadek autorytetów, wybór patrona to trudne zadanie. Nasza szkoła dokonała tego wyboru 10 lat temu. Wszyscy jesteśmy dumni z naszej patronki. Nosić imię Królowej Jadwigi to wielki zaszczyt, ale również obowiązek”.

Małgorzata Jurak