Dzieci uczą rodziców – lekcja 3

„Dzieci Uczą Rodziców” – dzisiaj zrealizowaliśmy trzecią już lekcję zgodnie z harmonogramem akcji edukacyjnej przygotowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego.
Lekcje dotyczyła bezpieczeństwa podczas ferii, które zbliżają się do nas wielkimi krokami. Jesteśmy już do nich przygotowani. W trakcie zajęć dzieci poznały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim.
Przeczytajcie o czym rozmawialiśmy. Może skorzystasz z naszych podpowiedzi, a wasze ferie będą bezpieczne i udane.
Zimą ciepło ubieram się!
„W zimę na dworze panuje mróz. Wychodząc z domu, nie zapomnij więc ciepło się ubrać. Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Dzięki nim nie zmarzniesz”
Zimą szybko zapada zmrok – noszę odblaski, więc jestem widoczny!
„Zimą szybko zapada zmrok. Abyś był widoczny na drodze, pamiętaj o odblaskach. Dzięki nim będziesz widoczny przez kierowców”
Jeżdżę na łyżwach tylko na specjalnie przygotowanych lodowiskach!
„Jazdę na łyżwach trenuj tylko na lodowiskach. Nie wchodź nigdy na zamarznięte rzeki czy jeziora. To bardzo niebezpieczne”
Na sankach jeżdżę w bezpiecznym miejscu – z dala od jezdni i samochodów!
„Uwielbiasz zjeżdżać na sankach? To super! Pamiętaj jednak, żeby na trasę zjazdów wybierać miejsca położone z dala od jezdni i samochodów”
Jeżdżę na nartach tylko w odpowiedniej odzieży ochronnej i pod bacznym okiem instruktorów!
„Gdy wybierasz się na stok, koniecznie załóż kask ochronny. W nim Twoja głowa jest bezpieczna. Wybieraj też trasy narciarskie, dostosowane do Twoich umiejętności”
Zabawa śnieżkami? Wiem jak bawić się bezpiecznie!
„Śnieżki? Super sprawa. Pamiętaj jednak, żeby kulki lepić tylko ze śniegu. Kawałki lodu i kamienie są zabronione. Nie celuj też w twarz swojego przeciwnika”
Sople lodu? Są niebezpieczne – omijam je szerokim łukiem!
„Sople, które zwisają z dachu, omijaj szerokim łukiem. Nie przechodź nigdy bezpośrednio pod soplami, a tym bardziej nie strącaj ich, gdyż może być to niebezpieczne”
Jestem bezpieczny w sieci!
„W ferie zostajesz w domu? Komputer to Twoja ulubiona rozrywka? Pamiętaj, że w sieci też trzeba zachować zasady bezpieczeństwa. Nie nawiązuj znajomości z obcymi, ani też nie podawaj swojego adresu zamieszkania”
Gdy jestem sam w domu – nie otwieram nieznajomym!
„Mama wyszła po zakupy, a tata jest w pracy? Zostałaś sama w domu. Pamiętaj, żeby nie otwierać drzwi nieznajomym. Poczekaj aż wrócą do domu rodzice”
Ogień jest niebezpieczny – nie igram z nim!
„Nie baw się zapałkami. Włączanie kuchenki gazowej lub rozpalanie w piecyku pozostaw osobie dorosłej. Pamiętaj, że z ogniem nie ma żartów”

“Dziewiątka bezpieczeństwa”

  1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
  2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych! Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
  3. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
  4. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
  5. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
  6. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
  7. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
  8. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
  9. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

Beata Kurzyńska
http://edu.crl.org.pl