„Krajeński Anioł” i „Krajeńska Iskierka” 2022 wręczone

Wręczenie Nagród Starosty Sępoleńskiego “Krajeński Anioł” i “Krajeńska Iskierka” za 2021 rok podczas sesji rady powiatu. Sandra Szymańska 

Po raz kolejny w powiecie sępoleńskim nagrodzono osoby działające na rzecz drugiego człowieka. Laureatami nagród starosty sępoleńskiego „Krajeńskiego Anioła” i „Krajeńskiej Iskierki” zostali Danuta Zalewska oraz 13. Gromada Zuchowa i 13. Drużyna Harcerska w Wałdowie. 

„Krajeński Anioł” i „Krajeńska Iskierka” to nagrody starosty sępoleńskiego przyznawane co roku decyzją Kapituły Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Statuetki trafiły do rąk laureatów w piątek, 28 października, podczas sesji rady powiatu sępoleńskiego. 

Harcerze i zuchy z Wałdowa z “Krajeńską Iskierką” 

Nagroda, „Krajeńska Iskierka”, przyznawana jest od 2014 roku i dedykowana jest dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, która w różny sposób niesie pomoc drugiemu człowiekowi i krzewi ideę wolontariatu. Za 2021 rok to wyróżnienie w kategorii grupa wolontariuszy powędrowało do 13. Gromady Zuchowej i 13. Drużyny Harcerskiej w Wałdowie w gminie Sępólno Krajeńskie. 

– Jej aktywność polega na gotowości do pracy i pomocy potrzebującym. Harcerze angażują się w lokalne akcje charytatywne. Napotykają na swojej drodze zadania ściśle związane z drugim człowiekiem – powiedziała Monika Lipecka, przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. 

50-osobową grupą opiekują się pwd Dominika Patyna i pwd Magdalena Stryszyk. 

– Człowiek nie jest wielki przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi. Tak mówił papież Jan Paweł II. My tak czynimy, działamy na rzecz ojczyzny i ludzi. Dedykujemy tę nagrodę naszym rodzicom, którzy nas tak wychowali. Dzięki temu możemy służyć innym i pomagać – podkreśliła Dominika Patyna. 

Danuta Zalewska “Krajeńskim Aniołem” 

Nagroda „Krajeński Anioł” przyznawana jest od 2006 roku dla uhonorowania tych osób, które w różny sposób niosą pomoc niepełnosprawnym, wspierają ich działania oraz krzewią ideę bezinteresownej działalności na rzecz drugiego człowieka. 

„Krajeńskiego Anioła 2021” w kategorii osoba indywidualna otrzymała radna powiatu Danuta Zalewska, od ponad 20 lat wolontariuszka sępoleńskiego parafialnego zespołu „Caritas”. Niesie bezinteresowną pomoc osobom potrzebującym, starszym, niepełnosprawnym, a od prawie roku wojennym uchodźcom z Ukrainy. Jest zaangażowana w wiele akcji dobroczynnych. Prowadzi coroczną zbiórkę artykułów spożywczych, pośredniczy w dostarczaniu najuboższym artykułów pierwszej potrzeby. Wnioskodawcą o uhonorowanie pani Danki był proboszcz Henryk Lesner. 

– Cieszę się z tej nagrody, ale jest ona dzięki naszemu społeczeństwu, bo to ono otworzyło swoje serca i portfele. Nie zasłużyłam się niczym, ja to po prostu lubię. Jedynego, kogo wymienię z imienia i nazwiska, to państwo Lemańscy. Oni przez te 20 lat są ze mną do dzisiaj, przywożąc rzeczy, które obecnie przekazuję Ukraińcom – przyznała Danuta Zalewska. – Robimy Gwiazdkę dla stu ukraińskich dzieci, proszę zatem o przyniesienie do końca listopada skromnego prezentu, ale z sercem – zaapelowała. 

Statuetka Krajeńskiego Anioła, jak podkreśliła laureatka, stanie w miejscowym kościele.