Światłomistrz. Jak oświetlić swoje biurko?

To już kolejny i zarazem ostatni cykl lekcji w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Zdrowe nietrudne”, którego celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych.

                Na początku jak zwykle przedstawiłam cele lekcji. Tę lekcję rozpoczęliśmy od snucia „czarnych” historii – uczniowie odpowiadali na pytanie „Jak wyglądałby świat bez światła?” Zdecydowanie nie podobał się nam taki świat, więc rozmawialiśmy o źródłach światła. Poznaliśmy ognisko, łuczywo, świecę, lampę olejową, naftową, żarówkę itp. Tych ostatnich oglądaliśmy dość sporo. Jedne świeciły jaśniej, inne miały inną barwę, jedne dotykaliśmy i wcale nie robiły się gorące, a do innych tylko zbliżaliśmy rękę, żeby się nie oparzyć.  Niektóre raziły nas w oczy bardziej, inne mniej. Czytaliśmy informacje zawarte na opakowaniach żarówek. Poznaliśmy klasy energetyczne i przystąpiliśmy do zadania 1 z ostatniej już karty – pomogliśmy Witamince Celince wybrać żarówkę w sklepie.

                Kolejne zadanie sprawiło uczniom dużo radości, ponieważ metodą prób i błędów ustawialiśmy światło na biurku podczas pracy.  Okazało się, że dla praworęcznych należy ustawić lampkę inaczej niż dla leworęcznych. Kolejne zadania polegające na narysowaniu swojego biurka i wybraniu odpowiedniego biurka dla Witaminki Celinki, które poprawnie było oświetlone nie sprawiało nam żadnych trudności.

                Zabawy z zamkniętymi oczami dały uczniom dużo zadowolenia. Chodzenie z przewodnikiem i rysowanie nie było takie trudne, tym bardziej, że przewodnicy czuwali i byli blisko. Wykonaliśmy kilka ćwiczeń relaksujących wzrok i poznaliśmy produkty bogate w witaminy A, C, cynk, selen i miedź, które są zdrowe dla oczu. Uczniowie wymyślali sałatki na bazie tych produktów. A w klasie wykonaliśmy sałatkę „Dobre dla oczu, smaczne dla brzucha”, która wszystkim bardzo smakowała.

Po konsumpcji nie pozostało nam nic innego, jak tylko uzupełnić naszą zakładkę do książek o kolejną sprawność: Światłomistrz”.

                Zachęcamy do przygotowywania sobie zdrowych posiłków, które przedstawione są na stronie www.zdrowenietrudne.pl Zabawy z przygotowywanie posiłków bardzo nam się podobały. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję programu „Zdrowe nietrudne”. Do zobaczenia w trzeciej klasie.

B. Kurzyńska