Uniwersytet Dzieci

Klasa druga uczestniczy w projekcie Uniwersytet Dzieci. Wybraliśmy ścieżkę „Mali inżynierowie”. Będziemy odpowiadali na pytanie kluczowe – Czym możemy podróżować? Zanim jednak przejdziemy do zadań praktycznych musieliśmy zrealizować 2 tematy z zakresu edukacji społecznej. Na początek wybraliśmy tematy: Dlaczego strach jest nam potrzebny? Czy wiecie, że ignorowanie strachu może być ryzykowne? Strach jest naturalną reakcją chroniącą nas przed niebezpiecznymi sytuacjami. Kiedy nie ukrywamy przed sobą, że się boimy oraz znamy nasze potrzeby i reakcje, strach może być naszym sojusznikiem.

W czasie lekcji uczniowie wzięli udział w zabawie ruchowej i sprawdzili czego się boją. Dowiedzieli się także, jaką ważną rolę odgrywa strach i jakie są jego rodzaje. Następnie przeprowadzili ze sobą wywiady i znaleźli najlepszy sposób radzenia sobie ze strachem.    

Druga lekcja dotyczyła tematu: Dlaczego złość jest nam potrzebna?

Czy wiecie, że złość jest ważnym sygnałem zarówno dla nas, jak i dla otoczenia? Może być uzasadnioną i mądrą reakcją organizmu zarówno na sytuacje (wyzwalacze zewnętrzne), jak i myśli na temat tych sytuacji (wyzwalacze wewnętrzne).

W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się, dlaczego złość – jak każda z emocji podstawowych – nie jest ani dobra, ani zła. Dzieci przyjrzały się sytuacjom, w których odczuwają złość oraz poszukały  sposobów na poradzenie sobie z tą emocją. Porozmawiały również o różnicach między złością a agresją oraz poznały społecznie akceptowalne sposoby wyrażania złości. 

Beata Kurzyńska