Działalność ZHP

W czerwcu dzięki naszym druhnom drużynowym nawiązaliśmy współpracę z „Caritasem” przy parafii w Wałdowie i jako jedni z gości uczestniczyliśmy w Święcie Rodziny przy współpracy z KGW i OSP działającymi na terenie parafii. Podczas uroczystości pomogliśmy w organizacji konkursów dla dzieci Obejrzeliśmy programy artystyczne przygotowane przez uczniów tej szkoły, wzięliśmy udział w pokazach strażackich, zamku dmuchanym i zabawach z animatorem.

Na początku czerwca otrzymaliśmy zaproszenie do Szkoły Podstawowej w Przepałkowie. Aby nasz wyjazd był ciekawszy, postanowiliśmy pojechać tam rowerami i urządzić sobie rajd. W szkole czekał też na nas słodki poczęstunek. Tamtejsi uczniowie przyjęli nas bardzo ciepło, czego dowodem było wspólne śpiewowisko na zakończenie naszego pobytu.

Znajomości harcerskie z nowopoznanymi w czerwcu przyjaciółmi pozwoliła nam lepiej się poznać i świetnie bawić. Wspólnie w kręgu stanęła z nami ekipa uczniów ze szkoły w Przepałkowie. Raźnym marszem i śpiewem zapoznaliśmy uczniów, rodziców i nauczycieli z pląsami i ciekawymi opowieściami dotyczącymi  historii harcerstwa. Gospodarze przygotowali dla nas wspaniałe smakołyki, przy których wesoło pląsaliśmy i śpiewaliśmy harcerskie piosenki. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Jechaliśmy zwartą kolumną, więc niektórzy z nas sprawdzili też swoją odwagę. Na terenie szkoły rozeszliśmy się do domów w bardzo dobrych humorach.

Po zakończeniu roku szkolnego wybraliśmy się w 26-ciu na długo wyczekiwany biwak zuchowo- harcerski do Białej w Bory Tucholskie. Po przyjeździe na miejsce część z nasposzła na zwiady po okolicy, by podziwiać piękne położenie wsi, reszta została na boisku, by integrować się z pozostałymi obozowiczami. Te trzy dni biwakowania były okazją poznania innych zuchów i harcerzy, musztry obozowej, zasad ogniska obrzędowego, ale także świetną zabawą i zdobywanie sprawności. Na zakończenie pobytu ostatni raz zasiedliśmy we wspólnym kręgu, popłynęła pieśń „Bratnie słowo” i druhna Komendant puściła iskrę.

 W czerwcu zakończyliśmy czas próby zuchowej i harcerskiej , która niejednokrotnie okazywała się być również próbą naszego charakteru. Bo harcerzem zostaje nie tylko ten, kto systematycznie chodzi na zbiórki, ale ten, kto wyznaje i realizuje w swym życiu swoisty harcerski system wartości, który niekoniecznie jest zgodny z normą społeczną i modą. Jak mówi znane powiedzenie: “Raz harcerzem – całe życie harcerzem!”

Już wiemy, czym jest harcerstwo. Będziemy starać się w swym życiu przestrzegać punktów Prawa Zucha i Prawa harcerskiego. Na pewno będziemy dążyć do tego, by starać się być coraz doskonalszymi i lepszymi w myśl słów:

Podążajmy więc raz wyznaczonym przez nasze harcerskie wybory szlakiem, który nieustannie prowadzi wciąż wzwyż”…

dh drużynowa Dominika Patyna