eksperyment nr 2 – “GRANT OŚWIATOWY X GMINY SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE”

Z założenia eksperymenty są naukowe, ale stanowią też dobrą zabawę dla badawczego umysłu małego dziecka. Umożliwiają zrozumienie zjawisk przez samodzielne wprowadzanie czynników i obserwowanie powstałych zmian. Eksperymenty nie muszą być skomplikowane.

Oto kolejny eksperyment, który przeprowadziliśmy w klasie III. Zadaliśmy sobie pytanie, czy powietrze się rusza? Chyba tak, ponieważ poruszają się liście na drzewach, czasem wiatr ściąga z nas szaliki zimą…

A czy my możemy poruszyć powietrze? Ruch powietrza to wiatr. Do doświadczenia wykorzystaliśmy plastikową butelkę, odcięliśmy w niej dno i zakleiliśmy je szczelnie woreczkiem foliowym. Zapaliliśmy świeczkę, przybliżyliśmy do niej butelkę i uderzaliśmy w foliowe dno. Co się stało? Przy każdym naszym uderzeniu świeczka gasła. Czyżbyśmy wytworzyli wiatr? Chyba tak, ale nie mogliśmy tego zaobserwować, ponieważ powietrze jest przezroczyste. Koniecznie chcieliśmy zobaczyć kto, lub co zdmuchuje świeczkę. Do butelki włożyliśmy zapalone kadzidełko. Trzymaliśmy je tam tak długo, aż w butelce było dużo dymu. Doświadczenie powtórzyliśmy i dopiero wtedy zobaczyliśmy kłęby dymu wydostające się z butelki przy każdym uderzeniu w jej dno. A jednak wprawiliśmy powietrze w ruch.

Na koniec dmuchnięciami pokonywaliśmy tor przeszkód kuleczkami z papieru. Sprawdźcie jakie to fajne. Zachęcamy do przeprowadzenia tego doświadczenia, ale uwaga, zróbcie to z dorosłymi – zabawa zapałkami nie jest dla dzieci. Nie bawcie się też gorącym woskiem!!!

Do zobaczenia, do kolejnego doświadczenia.

 Opracowała: B. Kurzyńska

1 001 1 007 1 010 1 309 1 311 1 312 1 314 1 315 1 316 1 317 1 318 1 319