Gdzie zasięgnąć pomocy w czasie pandemii
Sytuacja alienacji związana z obecnie panującym stanem epidemii i zasadami dotyczącymi ograniczeń w przemieszczaniu się, może być wyjątkowo trudna dla osób doznających przemocy w rodzinie. Dlatego też w opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aplikacja ,,Twój parasol” może być szczególnie przydatna w obecnym czasie. Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym np. z zakresu prawa. Oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji. Po dwukrotnym kliknięciu w obrazek można przejść do ukrytej części aplikacji. Szczegółowe informacje o działaniu aplikacji „Twój Parasol” dostępne są w poniższym linku: https://twojparasol.com/
Przypominam również, że pomoc uzyskać można w Punkcie Interwencji Kryzysowej.Dla wielu z nas obecna sytuacja epidemiczna jest dużym ciężarem psychicznym. Nasza codzienność uległa gwałtownej zmianie, pojawił się szereg problemów, z którymi dotychczas nie mieliśmy styczności.
Punkt Interwencji Kryzysowej działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, 52 388 84 50 (zadzwoń, zgłoś problem).
Dyżurujący specjaliści:
• poniedziałek od 15.30 do 18.30 – pracownik socjalny
• poniedziałek od 15.30 do 18.30 – kurator sądowy
• wtorek od 18.10 do 21.10 – poradnictwo rodzinne
• środa od 18.15 do 21.15 – pedagog – socjoterapeuta
• czwartek od 15.30 do 17.30 – prawnik
• psycholog – 1 raz w miesiącu
• psycholog – 2 razy w miesiącu (do druga środa)
Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy poprzez rozmowy telefoniczne przez całą dobę.
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, działa całą dobę. Dzwoniąc pod 116 111 możecie znaleźć wsparcie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Znaleźliśmy się wszyscy w bardzo trudnej i zupełnie nowej sytuacji. Doświadczenia, które gromadzimy są zbiorem różnorodnych i bardzo indywidualnych przeżyć, reakcji i uczuć. To niewątpliwie bardzo trudny czas i próba radzenia sobie w kryzysie. Pamiętajmy jednak, że z tej lekcji możemy wynieść wiele nauki. Na wiele spraw musimy spojrzeć z innej perspektywy, nabrać dystansu i przypomnieć sobie, co jest w życiu najważniejsze. Każdy kryzys jest szansą na coś nowego, na pozytywną zmianę, na postęp, na wzmocnienie. Pamiętajcie, że nie jesteście pozostawieni samym sobie możecie korzystać z pomocy psychologiczno – pedagogicznej pedagoga szkolnego.
Zapraszam do zdalnego kontaktowania się z pedagogiem szkolnym za pośrednictwem e-dziennika, poczty mailowej, aplikacji Teams, Możliwy również bezpośredni kontakt , po wcześniejszym zgłoszeniu za pośrednictwem e- dziennika.
Joanna Jesse