Lekturowo

W czerwcu br. na korytarzu naszej szkoły pojawiła się wystawa pod hasłem „Lekturowo”. Jest to rezultat pracy uczniów starszych klas, którzy w niecodzienny sposób przyswajali sobie znajomość lektur obowiązkowych, albo  właśnie tak zgłębiali szczegóły dotyczące bohaterów i ich przeżyć zamieszczonych na łamach książek. Pojawiły się więc przepiękne latawce nawiązujące do powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, przestrzenne lapbooki z „Lwa, czarownicy i starej szafy” C. S. Levisa, gry planszowe z „Zemsty” A. Fredry i „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, plakaty  z „Balladyny” J. Słowackiego i „Małego Księcia” Antoina de Saint Exuper’ego, lektury na wieszakach np. z powieści „Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło” Andrzeja Maleszki czy z „ Bajki o rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina, wielki planszowy komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła Latania” Janusza Christy i tajemnicza postać z  II cz. „Dziadów” A. Mickiewicza – Widmo Złego Pana z aktualnym do dzisiaj przesłaniem:                

„Bo kto nie był ni razu człowiekiem,

Temu człowiek nic nie pomoże”.

Projekt „Lekturowo” pokazał, że uczniowie bardzo chętnie wybrali ten sposób poznawania i porządkowania wiedzy z zakresu lektur szkolnych.

Efektem naszych działań jest właśnie ta imponująca ilość prac, pomysłów, które  pokazują wielkie zaangażowanie uczniów w ten projekt. W przyszłości na pewno będziemy doskonalić taki sposób poznawania lektur szkolnych.

                                                                          Małgorzata Jurak