„Tu bije serce Krajny”

30 września br. uczniowie naszej szkoły wraz z panią dyrektor Wandą Tuńską i nauczycielką Małgorzatą Jurak, uczestniczyli w Gali Finałowej pt., „Tu bije serce Krajny”, która odbyła się w sali widowiskowo – kinowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Wydarzenie odbyło się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury, Dom Kultury + Edycja 2023.

Już na początku czekała na nas miła niespodzianka, bo na wielkim ekranie pojawiło się zdjęcie uczniów klasy VII naszej szkoły, którzy w strojach krajeńskich tańczyli „Suitę krajeńską”.

Następnie obejrzeliśmy projekcję materiałów multimedialnych „Dzieci Krajny – młode pokolenie tradycji”. Prezentacja złożona była z materiałów szkół i przedszkoli naszej gminy, które zaangażowały się w w/w projekt. Przedstawiała ogromny dorobek szkół w zakresie kształcenia młodych pokoleń w duchu tradycji regionalnych.

W tematy tradycji i regionalizmu wprowadziła nas dr hab. Dorota Angutek, prof. UZ wygłaszając wykład pt., „Twórcza moc Krajny”, a potem zatańczyli dla nas mali Krajanie z zespołu tańca ludowego „Modraki” z Lutowa.

Całość podsumowali aktorzy – emeryci działający na co dzień w Teatrze Bakro, w sztuce pt., „Pani Rózia wyjechała”. Dali oni popis gwary krajeńskiej, a ich zaangażowanie w role było fenomenalne, więc wszyscy dobrze się bawili.

Projekt pokazał, że drzemie w nas duch prawdziwych mieszkańców Krajny.

Małgorzata Jurak