Zagrożenia – przypomnienie

Informacja – przypomnienie

W związku z trwającą formą nauczania zdalnego prosimy o zapewnienie bezpieczeństwa danych przechowywanych na komputerach oraz zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom korzystających z internetu.

Typowe zagrożenia spotykane w sieci.

-Wyłudzenia danych logowania i przejęcie konta, czasem kradzież tożsamości.

-Kontakty z osobami mającymi niewłaściwe intencje w stosunku do nas lub naszej własności.

-Dostęp do niewłaściwych treści.

-Utrata danych spowodowana zawirusowaniem komputera.

-Uzależnienie od treści internetowych lub gier komputerowych.

-Narażenie się na falę hejtu, nakłanianie do niewłaściwych zachowań

Zasady, którymi należy się kierować.

– Nie podawać nikomu (nawet przyjacielowi) danych dostępowych do kont i aplikacji

-Nie podawać w sieci danych osobowych nawet znanym nam osobom tj. adres, nazwisko, data urodzenia, numer telefonu. Znane są przypadki podszywania się pod inne osoby w celu wyłudzenia danych.

-Wszędzie gdzie jest to możliwe korzystać z możliwości podwójnej autoryzacji poprzez kod wysłany za pomocą wiadomości sms lub kod wygenerowany w zewnętrznej, zintegrowanej z kontem aplikacji

-Nie rozmawiać na kanałach przeznaczonych do rozmów z osobami nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie udostępniać im swoich danych czy zdjęć.

-Nie odwiedzać stron z niedozwoloną treścią, ponieważ właśnie na tych stronach często znajdują się wirusy i robaki internetowe, które mogą doprowadzić do zniszczenia danych, wykradzenie danych logowania czy zaszyfrowania dysku.

-Wyznaczenie sobie zasad i czasu korzystania z komputera i smartphone w celu uniknięcia uzależnienia, które już jest leczone w specjalnych ośrodkach dla dzieci i młodzieży uzależnionej od gier i multimediów.

-Korzystanie tylko z komputera wyposażonego w oprogramowanie antywirusowe.

-Niekorzystanie z sieci wi-fi publicznych, ogólnodostępnych.

-Instalowanie oprogramowania wyłącznie z legalnego i znanego źródła.

-Bardzo oszczędne i rozważne udzielanie się w mediach społecznościowych w celu nienarażania się na hejt i niepoddawanie się presji hejtowania innych w sieci.

-Niepoddawania się presji i odmawianie udziału w „wyzwaniach” internetowych nawet tych, które z pozoru nie są groźne.

-W sytuacjach trudnych zawsze należy prosić o pomoc lub radę rodzica, nauczyciela, ewentualnie skorzystać z telefonu zaufania 116111lub telefonu dotyczącego bezpieczeństwa w sieci 800100100.

Nawiązując do pracy zdalnej i wielu godzin, które dziecko spędza przy komputerze niejednokrotnie bez fizycznej kontroli rodzica warto rozważyć zasadność ustanowienia kontroli rodzicielskiej w systemie operacyjnym.

Pamiętajmy, że ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa zminimalizuje ryzyko korzystania z globalnej sieci Internet.