jintropin

Szkoła

Kolekcjoner witamin i składników mineralnych. Co muszą zawierać zdrowe posiłki?

Kategoria: Aktualności szkoły|Klasy I-III SP - Aktualności|Projekty

12 Kwi 2017

Klasa II przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Zdrowe – nietrudne”. Jego celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, a także zdrowego stylu życia na terenie całego kraju. Na stronie www.zdrowenietrudne.pl znaleźć można materiały dydaktyczne, gry, zabawy i konkursy, które pomagają w realizacji programu. Jako Drużyna przygód zdobyliśmy już sprawność „Poszukiwacz zdrowej energii”.

Na początku nasza znajoma Witaminka przedstawiła cel lekcji i od razu zostawiła nam na tablicy rozsypankę sylabową. Troje chętnych uczniów uporali się z nią dość sprawnie. Hasło rozsypani brzmiało: WI-TA-MI-NY SKŁAD-NI-KI MI-NE-RAL-NE. Następnie stworzyliśmy definicję witaminy, którą przepisaliśmy do zeszytów.

Teraz przystąpiliśmy do pracy z Internetem. Do różnych witamin dopasowywaliśmy pokarmy, w których one występują. Udało nam się poszukać produkty, które zawierają w sobie witaminę A, B, D, wapń, żelazo oraz magnez i wykonać kartę pracy nr 2.

Wafelek Stefcio i Witaminka Celinka zachęcili nas do wymyślania rymowanek i rapowania na temat oczywiście witamin.

Kolejnym zadaniem było sadzenie warzyw. Stworzyliśmy na parapecie „klasowy ogródek”. Zasadziliśmy: cebulę, czosnek, tymianek, bazylię, kiełki rzodkiewek, sałatę, estragon, bazylię. Część z nich już sporo nam urosła i została zjedzona. Poczęstowaliśmy kiełkami uczniów klasy piątej. Kiełki dodawali do kanapek i mówili, że im smakują. Kiełki były bardzo ostre.

Scenariusz zajęć przewidywał też przygotowanie kremu trójkolorowego. Do zadań praktycznych nie trzeba zachęcać uczniów, dlatego z zapałem przystąpiliśmy do pracy. Blender miał dużo pracy miksując kaszę, banany, mrożone owoce, cynamon i maślankę. Wszystkim krem bardzo smakował. Udało się nam nawet poczęstować rodziców, którzy odwiedzili w tym dniu szkołę.

Na zakończenie obejrzeliśmy film w Internecie na stronie www.zdrowenietrudne.pl, w którym pani dietetyczka wyjaśniła, jakie znaczenie dla naszego organizmu mają: witamina C i witamina A.

W ten sposób zdobyliśmy kolejną odznakę sprawnościową – „Kolekcjoner witamin i składników mineralnych”.

B. Kurzyńska

Plan lekcji

SONY DSC Image00001 1 043 IMG_2275 20171201_135127 20180112_112927