80 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2019 roku obchodziliśmy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Hołd poległym oddaliśmy nie tylko w Sępólnie Krajeńskim, Radzimiu, ale również w Wałdowie.

W Sępólnie uroczystości odbywały się  przed pomnikiem Walki i Męczeństwa. Ogrom tragicznych  wspomnień  oraz lata okupacji przyniosły miejscowej ludności wiele cierpień i nieszczęść.  Polska stała się ofiarą hitlerowskich Niemiec. Polska opuszczona przez sojuszników pierwsza stanęła do heroicznej walki. Pomimo ogromu ofiar naród polski nigdy nie został pokonany i nie splamił się hańbą kolaboracji, nie utracił woli walki i wiary w odzyskanie niepodległości. W warunkach okrutnego, okupacyjnego terroru Polacy jako jedyni odtworzyli w podziemiu struktury państwowe. Pamiętajmy o tych wydarzeniach ku przestrodze przyszłych pokoleń, aby się one nie powtórzyły, abyśmy mogli żyć w pokoju, bo raz odzyskana wolność nie jest dana na zawsze.

Naszą szkołę godnie reprezentowała młodzież ze sztandarem szkoły im. Królowej Jadwigi oraz zuchy i harcerze z wałdowskiej gromady i drużyny, którzy pełnili wartę oraz oddali hołd wszystkim pomordowanym podczas II wojny światowej poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Tego samego dnia po południu na cmentarzu w Radzimiu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę utworzenia tam obozów śmierci. Poprzez uczestnictwo we Mszy Świętej w intencji pomordowanych, pełnienie honorowej warty i obecność zuchy i harcerze uczcili ten dzień oddając hołd ofiarom II wojny światowej. 

W dniu 2 września kontynuując obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami i pracownikami szkoły uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego poprzez udział we Mszy Św. sprawowanej przez druha Sławomira Maciejewskiego. Po Eucharystii harcerze przeszli pod tablicę upamiętniającą ofiary II wojny światowej z Wałdowa i okolic składając kwiaty i zapalając znicze. Następnie przeszliśmy marszem na uroczystości do szkoły. Tam Pani Dyrektor Wanda Tuńska przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli oraz pracowników szkoły i uroczyście otworzyła rok szkolny 2019/2020. Poprzez udział naszej szkoły w projekcie ministerialnym “Przerwany Marsz” i happening przygotowany przez brać zuchowo-harcerską przypomnieliśmy sobie tragiczne wydarzenia tamtych lat. Te wydarzenia były wstępem do przeżycia wspomnień i pamiętników z lat wojennych, które już niedługo będą miały miejsce w naszej szkole dzięki naszym gościom i uczestnikom tych przeżyć. 

Dh Dominika Patyna