Dzieci uczą rodziców – lekcja 5

Pszczoła? Owad wyjątkowy i na swój sposób doskonały. Dzięki niemu pożywienie mamy. Lekcja 5 to podróż do świata pszczół. W trakcie lekcji dzieci poznały te małe owady, a także dowiedziały się o tym, jak wielki jest ich wpływ na nasze życie. Zwieńczeniem lekcji było poznanie wiersza “Zmartwienie pszczoły”.
A oto kilka ciekawostek o pszczołach:

  • To niesamowity i wyjątkowy owad, od którego uzależnione jest nasze pożywienie i życie.
  • Słowo „pszczoła” kojarzy się przeciętnemu człowiekowi przede wszystkim z pszczołą miodną. Nie każdy z nas wie, że to pszczoły dziko żyjące stanowią dość liczną gatunkowo grupę owadów.
  • Szacuje się, że na Ziemi żyje około 30 tysięcy gatunków pszczół dziko żyjących, z czego w Polsce zanotowano obecność ponad 470.
  • Długość ciała pszczoły, w zależności od gatunku, może się wahać od 2 do 30 mm
  • Najmniejszymi pszczołami spotykanymi w Polsce są smukliki (ok. 4-5 mm),
    a największymi samice trzmielca (25 mm).

Produkcja jednej trzeciej żywności i 90 owoców na świecie zależy od zapylania przez owady, głównie przez pszczoły Europejskie owady zapylające w ciągu roku wykonują pracę wartą ponad 20 mld. Aż 84 roślin uprawnych jest od nich uzależnionych Bez udziału pszczół sektor rolniczy poniósłby nieoszacowane konsekwencje Spadek liczebności zapylaczy niesie ze sobą spadek ilości i zróżnicowania dostępnych pokarmów dla ludzi i zwierząt Od momentu kiedy umrze ostania pszczoła ludzie przeżyją na Ziemi jeszcze kilka lat i umrą z głodu.

B. Kurzyńska