NOWE WIDNOKRĘGI- zrozumieć media

We wtorek 26 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt. ,,Nowe widnokręgi – Zrozumieć media’’. Przybyły na nie klasy podstawowe i licealne. Na zajęcia został przeznaczony czas 245 min. Warsztaty zawdzięczamy wykładowcom z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorom, dziennikarzom, montażystom i operatorom z Radia Maryja, TV TRWAM i Pani Dominice Patynie, która jest druhną i nauczycielem religii.

Pierwsze 45 minut przeznaczono na język obrazu. Pokazano młodzieży wóz transmisyjny. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak pracuje pogodynka, prezenter sportowy oraz jak w wielkim skrócie zrobić kampanię wyborczą. Mogliśmy zobaczyć na jakiej zasadzie działa greenbox i przypominano nam, że w przekazie telewizyjnym 70% to obraz, 23% stanowi dźwięk a jedynie 7% treść.

Następnym punktem zajęć były światło i cień. To jedne z ważniejszych elementów filmu. Na warsztatach zostało przedstawione jak ważne jest ustawienie światła. Uczniowie mogli się również dowiedzieć, jak ważne są: makijaż,przejście,montaż.
Kolejna część, prowadzona przez red. Pawła Bielickiego, dotyczyła dźwięku. Mogliśmy zobaczyć jak łatwo zmanipulować wypowiedź przez krótką obróbkę. Dzięki tym zajęciom mogliśmy zrozumieć rolę dźwiękowca.

Czwartym punktem warsztatów był temat: Słowo w druku. Uczniowie zobaczyli prezentację, która pomogła odróżnić im informacje od opinii. Poznali pojęcie: perswazja , manipulacja, lead.

Na zakończenie zaprezentowano materiały przygotowane przez Spec Grupy.

Uczniowie:
Wiktor Chylewski
 Mateusz Lubiński