Podróże dalekie i bliskie

Kontynuując nasze podróże po ciekawych zakątkach Polski, w tym roku postanowiliśmy poznać początki istnienia naszego państwa. Dnia 21 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wałdowie odwiedzili Gniezno. Poznali architekturę Bazyliki, nazywanej matką kościołów polskich oraz w podziemiach oglądali relikty budowli kamiennej z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I. Podziwiali Drzwi Gnieźnieńskie – najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce – przedstawiające osiemnaście scen z życia św. Wojciecha od narodzin do męczeńskiej śmierci. Po pokonaniu 239 schodów z tarasu widokowego, znajdującego się na szczycie południowej wieży Katedry Gnieźnieńskiej podziwiali przepiękną panoramę miasta.

Następnie spacerem wzdłuż brzegów jeziora Jelonek udali się do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tam oglądali zbiory archeologiczne sztuki polskiego średniowiecza oraz rzemiosła użytkowego i artystycznego późniejszych wieków. Wystawom towarzyszyły interesujące spektakle audiowizualne z wykorzystaniem okularów 3D.

Ciekawą niespodzianką okazał się Zamek w Kórniku, niegdyś rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich. W budowli nawiązującej do neogotyku angielskiego znajdują się meble, porcelana i srebra z różnych epok oraz militaria wschodnie. Unikatowe są też zbiory etnograficzne i przyrodnicze przywiezione przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.

Naszym podopiecznym bardzo podobała się skrócona lekcja historii i pełni wrażeń odpoczęli w Arboretum nieopodal Zamku. W tym najstarszym i największym w Polsce ogrodzie znajduje się ponad 3,5 tys. drzew i krzewów nie tylko rodzimych, ale i egzotycznych. Warto je obejrzeć, tym bardziej, że od 2011 roku cały Zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym wpisany został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na listę pomników historii.

Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną atrakcję turystyczną. Już za kilka miesięcy gościć będziemy na Zalewem Wiślanym…

Krzysztofa Styburska

Agnieszka Milachowska