Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego

Szanowni Rodzice / Prawni Opiekunowie! – dot. ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wałdowie

W nawiązaniu do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz. U. poz.780) – określono uchylenie zapisów o czasowym ograniczeniu zajęć w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych z dniem 6 maja 2020r.

Informuję, że po spotkaniu – wideokonferencji Wojewody, Kuratora, Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów całego województwa kujawsko – pomorskiego: Burmistrz Sępólna Krajeńskiego podjął decyzję o możliwym powrocie dzieci rodziców pracujących do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych od dnia 11 maja 2020r. – działanie przesuwające termin z 6 na 11 – są podyktowane troską o zdrowie.

W dniach – 4. i 5. maja 2020r. będziemy się z Państwem kontaktować telefonicznie w celu zebrania telefonicznych deklaracji od rodziców, którzy chcieliby od 11 maja posłać dziecko do oddziału przedszkolnego. Informacje te będą podstawą do podjęcia decyzji dyrektora szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym o uruchomieniu oddziału przedszkolnego w naszej szkole, tym samym przeprowadzenie niezbędnych działań organizacyjnych.

Dowożenie dzieci 5 i 6-letnich do oddziałów przedszkolnych szkół na terenach wiejskich jest brane pod uwagę. Kwestia ta wymaga jednak indywidualnego uzgodnienia (reżimy sanitarne w autobusach, ilość dzieci).

W załącznikach do wiadomości przesłanej bezpośrednio do Rodziców/ Prawnych Opiekunów dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego – wytyczne. Materiały również dostępne na naszej stronie szkoły.

Informacje dodatkowe:

Którzy rodzice będą mogli posłać swoje dzieci do przedszkola?

Według wytycznych MEN z placówek w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Co powinien wiedzieć rodzic przed posłaniem dziecka do przedszkola?

Najważniejsze jest to, aby dziecko było zdrowe – bez objawów chorobowych.
To stała zasada, o której zawsze należy pamiętać.


Przypomnij swojemu dziecku podstawowe zasady higieny. Zwróć uwagę na: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować. Twoje dziecko uczy się przez obserwację.

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 4 lata, musisz zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i ze szkoły.

Wytłumacz również dziecku, aby nie zabierało do oddziału przedszkolnego niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.

Czy rodzic musi zapewnić swojemu dziecku maseczkę?

Tylko w drodze do przedszkola i z powrotem, jeśli Twoje dziecko ukończyło 4. rok życia. Może to być także inna forma indywidualnej osłony nosa i ust.

Ważne! W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.

Pamiętaj jednak, że rodzice i opiekunowie muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak również przebywania
w budynku szkoły.

Jak w szkole będzie przestrzegane bezpieczeństwo sanitarne?

Każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny osobistej oraz płyn do dezynfekcji umieszczony przy wejściu do budynku.

Grupa dzieci będzie przebywać w wyznaczonej sali. Muszą być z niej usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki. Stoliki i krzesełka w stołówkach będą dezynfekowane po zjedzeniu posiłku.

Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zalecamy również, aby spożywanie posiłków odbywało się w małych grupach.

Co ma zrobić rodzic w sytuacji, gdy dziecko nie będzie miało możliwości skorzystania z opieki przedszkolnej?

Rodzicowi dziecka, któremu samorząd nie zapewni opieki przedszkolnej, mimo że rodzic wyraża taką chęć, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jakie zajęcia będzie miało dziecko w przedszkolu?

Zdecyduje o tym dyrektor placówki, mając na względzie wytyczne sanitarne. W czasie pobytu w szkole dziecko będzie przebywać w miarę możliwości w mniejszej grupie, w jednej sali. Dziecko będzie mogło się bawić zabawkami, które można dezynfekować. Nauczyciel zapewni przede wszystkim opiekę, ale może także organizować zabawy, zajęcia dydaktyczne. Dziecko będzie mogło korzystać ze szkolnego placu zabaw lub boiska, ale pod warunkiem, że dostępne na nim urządzenia będą dezynfekowane. Nie zalecamy, by dzieci wychodziły na spacery czy wycieczki poza teren placówki.